تفاوت آجر نسوز با آجر معمولی

5 / 5. تعداد رای: 4

تفاوت آجر نسوز با آجر معمولی

مقاله‌ای که می‌خوانید به بررسی تفاوت‌های بین آجرهای معمولی و آجرهای نسوز و راه های شناخت آن‌ها می‌پردازد. آجرهای نسوز عمدتا برای ساخت کوره، شومینه و باربیکیو کاربرد دارند و خاصیت نسوزندگی دارند ولی آجرهای معمولی بیشتر برای تیغه چینی و آجر چینی ساختمان استفاده می‌شوند.

آجر از دیرباز یکی از متریال های مهم برای ساختمان سازی و طراحی دکوراسیون داخلی و ساخت شومینه آجری و دیوار کشی مورد استفاده افراد قرار می‌گرفت، این بلوک مستطیل شکل که در شکل و رنگ های متنوع که با دمای پخت متغیر تولید میشد. علاوه بر آن نکات مهمی هم در رابطه با آجر وجود دارد مثل مقاومت فشاری بالا در ساخت و ساز مقاوم در برابر آتش نیز است.

آجر نسوز عمده

آجر نسوز چیست؟

آجر نسوز بلوکی مستطیلی شکل و تشکیل شده از خاک چینی یا کائولن  و نسوز و ترکیبات دیگر فلزی  است، آجر نسوز به آجر سبک و سنگین دسته بندی شده آجر نسوز سبک وزن  دارای عایق حرارتی نیز است  و تحمل دما آجر نسوز بیش از ۹۰۰ درجه سانتی گراد است.

در واقع شما آجر نسوز نما را باید با توجه منطقه ای زندگی می‌کنید انتخاب کنید؛ چرا که بارش باران های اسیدی و گردوغبار باعث آلودگی سطح نما می‌شود و ترکیبات به کار رفته در این نوع خاک سیلیس و آلومینا است که در شکل ظاهری آجر نسوز دانه های ریز سیاه در سطح آجر است، در واقع خاک نسوز که ماده اصلی تشکیل آجر نسوز است خود باعث مقاومت بالای آجر نسوز شده است. کاربرد آجر نسوز در دیوار چینی و ساخت شومینه، باربیکیو آجری و کوره است تنوع زیاد در رنگ و شکل نیز است.

رنگ های آجر نسوزطیف رنگی آجر نسوز
آجر نسوز مشکیمشکی دودی تا مشکی پرکلاغی
آجر نسوز سفید سفید شیری تا سفید صدفی
آجر نسوز قهوه ایاز قهوه ای روشن تا تیره
آجر نسوز قرمز یا انگلیسیاز طیف قرمز تا جگری رنگ
آجر نسوز  طوسی یا خاکستریخاکستری روشن تا خاکستری تیره
آجر نسوز شاموتیخردلی، پرتقالی و زرد

کاربرد آجر نسوز

از آجر های نسوز امروزه علاوه بر دکوراسیون خارجی برای کف فضای داخلی ساختمان، برای ساخت باربیکیو ویلایی و باغی و ساخت تنور برای فضای رستوران های سنتی و ساخت کوره و آتشدان استفاده می‌شود.

عکس آجر معمولی

آجر معمولی چیست؟

آجر معمولی یکی از مصالح ساختمانی بوده که در ساخت و ساز های ساختمانی مورد استفاده معماران قرار می‌گیرد این نوع آجر که از خاک رس تولید می‌شود، این نوع آجر بافت زبر و خشنی دارد، آجر های معمولی جذب آب بالایی دارد که برای دیوار چینی مناسب هستند، این آجرها تحمل حرارتی بالا در مقابل آتش را ندارد و در این مورد به شدت ضعیف است در واقع تحمل دما آجر معمولی در برابر آتش ۱۴۰۰ درجه سانتی گراد بوده و همین مورد از مقاومت آن کم می‌کند. جهت مشاهده عکس انواع آجر روی لینک آبی رنگ کلیک کنید.

انواع آجر معمولیطیف رنگی آجرهای معمولی
آجر لفتونزرد قرمز
آجر فشاری یا  اجر گریزرد
آجر سفالزرد و قرمز

برای درک بیشتر تفاوت های آجر نسوز با آجر معمولی توجه شمارا جلب می‌کنیم.

اصلی ترین تفاوت اجر معمولی با اجر نسوز به صورت ظاهری در نگاه اول ریزشی بودن آجرهای معمولی است. اجر معمولی فشردگی آجرهای نسوز را ندارد و با دست کشیدن بر سطح آن کمی فرسایش پیدا می‌کند ولی آجرهای نسوز بدین صورت نیستند.

 1. ظاهر: آجر نسوز دارای دانه بندی هستند که در آن دانه ها از یکدیگر سوا هستند ولی در آجرهای معمولی چنین چیزی رویت نمی‌شود.
 2. نسوز بودن: آجرهای نسوز تحمل دمای بالا حداقل ۹۰۰ درجه سانتیگراد را دارند و در این دما تغییر شکل نمی‌دهند.
 3. نوع خاک: خاک استفاده شده در آجر های معمولی عمدتا خاک رس هست ولی در آجر نسوز از خاک نسوز برای تولید آن استفاده شده که این امر در آزمایشگاه قابل سنجش است.
 4. چگالی: در آجرهای نسوز پرسی بالاست و چگال‌تر از آجر های معمولی هستند.
 5. درصد جذب آب: در آجرهای نسوز کمتر از آجر های معمولی هستند.
 6. استحکام: پرس و پخت آجرها در کوره باعث در هم تنیده شدن آجرهای نسوز می‌شود که این مورد آجرهای معمولی کمتر دیده می‌شود.

فرق بین آجر نسوز و آجر معمولی 

 به طور کلی آجرهای معمولی اغلب از خاک رس، شن و مواد طبیعی دیگر ساخته می‌شوند و در کوره برای سخت شدن پخته می‌شوند، در حالی که آجرهای نسوز برای تحمل دماهای بالا و شوک‌های حرارتی طراحی شده‌اند و معمولاً شامل مواد نسوز مانند سیلیکا و آلومینا هستند. آجرهای معمولی به دلیل استحکام فشاری بالا برای ساخت و سازهای عمومی مناسب هستند، اما آجرهای نسوز به دلیل کم بودن هدایت حرارتی و تحمل دماهای بسیار بالا، برای استفاده‌هایی که نیاز به عایق‌بندی یا حفظ حرارت دارند ایده‌آل می‌باشند، مانند کوره‌ها، باربیکیوهای بیرونی و شومینه‌ها.

در ایران بیشتر بخاطر ارزان بودن، از آجر نسوز برای نمای ساختمان استفاده می ‌شود.

جدول مقایسه آجر نسوز با آجر معمولی

ویژگیآجر معمولیآجر نسوز
ترکیب موادخاک رس، شن، و مواد طبیعیسیلیکا، آلومینا و مواد نسوز دیگر
مقاومت در برابر حرارتمتوسط، نمی‌تواند در برابر حرارت شدید مقاومت کندبسیار بالا، برای دماهای شدید طراحی شده است
هدایت حرارتیبالاتر، حرارت را سریع‌تر منتقل می‌کندکم، حرارت را کمتر منتقل می‌کند و عایق بهتری است
چگالی و وزننسبتاً سنگین اما کمتر از آجر نسوزسنگین‌تر و کمتر منفذ دارد
رنگمعمولاً قرمز یا قهوه‌ایطبیعتاً سفید، گاهی اوقات رنگ‌آمیزی می‌شود
کاربردهاساختمان‌سازی عمومی، دیوارهاکوره‌ها، باربیکیوها، شومینه‌ها
مقاومت در برابر شوک حرارتیپایین‌تر، ممکن است ترک بخورد یا تخریب شودبالا، می‌تواند تغییرات ناگهانی دما را تحمل کند
قیمتارزانبالاتر از قیمت آجر معمولی

 کدام یک بهتر است آجر نسوز یا آجر معمولی؟

 این مقاله به تفاوت های موجود اجر نسوز و اجر معمولی پرداخته شد و راهنمایی های لازم در رابطه با رنگ های اجر نسوز و اجر معمولی اشاره شد، در نتیجه انتخاب آجر نسوز و آجر معمولی بستگی به سازه ساختمانی شما دارد، و همانطور که گفته شد آجر معمولی در دمای پایین تری نسبت به آجر نسوز پخت می‌شود و مقاومت حرارتی پایینی دارد و در مقابل آجر های نسوز از آن جایی که برای ساخت کوره و تنور استفاده می‌شود و در معرض حرارت بالا است ایده آل است. 

از این رو برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی های لازم در خصوص قیمت آجر های نسوز و قیمت آجر معمولی با کیفیت شرکت آجر ترنج با شماره ۰۹۱۹۵۱۱۱۰۹۹ تماس حاصل فرمایید.

پرسش و پاسخ (2)
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • کاظمی 1403.04.20

  ارادت، همکاران شما نمونه هایی از اجر مصنوعی طوسی برایم ارسال نمودند آیا می توان با ملات سیمان کار شود وجذب بتن دارد یا که نه.ممنون

  • toranj 1403.04.21

   با سلام، این آجر ها به صورت ملاتی و دوغابی قابل نصب و اجرا می‌باشند و مانعی برای نصب ملاتی ندارند، همچنین نصب این نوع آجر بصورت پایه، ملاتی در نظر گرفته شده است. و جذب آب قابل قبولی دارند. ضمنا پس از بندکشی نیز استحکام و مقاومت آن چندین برابر خواهد شد.