آموزش ساخت شومینه با آجر نسوز

0 / 5. تعداد رای: 0

آموزش ساخت شومینه با آجر نسوز+ ۱۷ عکس شومینه آجری

سلام با یک آموزش جذاب دیگر در وب سایت آجر ترنج با ما همراه باشید. این بار آموزش ساخت شومینه آجری را برایتان آماده کرده ایم. از این نکات استفاده کنید تا یک شومینه ماندگار و گرمابخش بسازید که حداکثر گرما را به داخل منتقل کند.

خلاصه: برای ساخت شومینه با آجر نسوز که بالاترین حرارت را به داخل خانه یا خانه باغ بدهد، دیوارهای کناری آن به سمت داخل زاویه دارند و دیوار پشتی آن نیز به جلو زاویه دارد (طرح شومینه آجری رامفورد). این شومینه آجری آتشی بسیار پرحرارت تولید می‌کند که فضا را گرم می‌کند. با عکس های مرحله به مرحله توضیح خواهیم داد که چگونه کف شومینه را بچینیم، پشت شومینه آجری را بسازیم و منحنی کنیم و سپس قسمت بالایی و دمپر شومینه را اضافه کنیم.

تو بعضی مناطق، یه خونه یا باغ بدون شومینه آجری اصلاً خونه حساب نمیشه. شومینه دیگه مثل یکی دو قرن پیش برای گرمایش یا پخت و پز ضروری نیست، ولی هنوزم مرکز توجه خیلی از خونه‌های جدیده و جو خاصی به خونه میده و امیدواریم که مقداری هم گرما بده. میگم “امیدواریم” چون بعضی سازنده‌ها و طراح‌ها به این فکر نمی‌کنن که چجوری کار کردن شومینه حداقل به اندازه ظاهرش مهمه. پس با ما همراه باشید تا ساخت شومینه آجری را با نکات استاندارد و ایمنی یاد بگیرید که بالاترین حرارت را نیز داشته باشد.

عکس شومینه آجری برای ایده

در این قسمت عکس انواع شومینه با آجر نسوز را مشاهده کنید، تا ایده های جذابی را برای ساخت آن داشته باشید.

ساخت شومینه با آجر نسوز
شومینه آجری مدرن
شومینه آجری ویلا
شومینه آجری آنتیک
شومینه آجری کنجی
ابعاد شومینه آجری

ابعاد شومینه آجری

در این آموزش ما دهانه جلویی را 106 سانتیمتر در نظر می‌گیریم. و عمق مفید داخلی شومینه را حداقل 50 سانتیمتر خواهد بود، عمق را تا 70 سانتیمتر نیز می‌توانید تغییر دهید.

مصالح مورد نیاز ساخت شومینه آجری

برای ساخت یک شومینه آجری، به مصالح و ابزارهای زیر نیاز دارید:

 • آجر نسوز: این آجرها مقاوم در برابر حرارت بالا هستند و برای ساخت بخش داخلی شومینه استفاده می‌شوند.
 • آجر معمولی: برای ساخت بخش بیرونی شومینه از این آجرها استفاده می‌شود.
 • سیمان نسوز: برای چسباندن آجرهای نسوز به کار می‌رود. این سیمان مقاومت بالایی در برابر حرارت دارد.
 • ملات سیمان و ماسه: برای چسباندن آجرهای معمولی و ساختار کلی شومینه به کار می‌رود.
 • میلگرد: برای تقویت ساختار شومینه و افزایش مقاومت آن به کار می‌رود.
 • پشم شیشه یا پشم سنگ: برای عایق‌بندی و جلوگیری از اتلاف حرارت.
 • درپوش دودکش: برای جلوگیری از ورود باران و پرندگان به داخل دودکش.
 • دودکش: برای هدایت دود به بیرون و جلوگیری از ورود آن به داخل اتاق.
 • فلزات مختلف (مانند فولاد یا چدن): برای ساخت درب شومینه و بخش‌های دیگر که نیاز به مقاومت بالا در برابر حرارت دارند.
 • ابزارهای کار: مانند تراز، متر، بیل، بیلچه، تیشه، دریل، ماله و دیگر ابزارهای ساختمانی.
 • رنگ نسوز: برای رنگ‌آمیزی و زیباسازی قسمت‌های فلزی شومینه.
 • پوشش محافظ: برای جلوگیری از نشستن گرد و غبار و آلودگی روی شومینه در طول ساخت.

این مصالح و ابزارها به شما کمک می‌کنند تا یک شومینه آجری مقاوم و کارآمد بسازید که علاوه بر زیبایی، عملکرد مناسبی نیز داشته باشد.

مراحل ساخت شومینه با آجر نسوز

ابعاد شومینه آجری

ساخت کف شومینه

برای چیدن کف شومینه، از مرکز شروع کنید و به سمت بیرون کار کنید تا درزها مرتب باشند. طبق مقررات، فاصله شومینه آجری از مواد قابل اشتعال باید بر اساس اندازه دهانه شومینه تعیین شود. در این مثال، عرض ۱۰۶ سانتیمتر و ارتفاع ۱۰۶ سانتیمتر در نظر گرفته شده است.

علامتگذاری مرکز شومینه

علامت‌گذاری مرکز: از کف فرعی مجاور اندازه بگیرید و خط مرکزی شومینه را عمود بر لبه جلویی علامت‌گذاری کنید.

چیدن آجر کف شومینه

چیدن آجر کف از مرکز به بیرون: انتهای اولین آجر را برای کف شومینه روی خط مرکزی قرار دهید و هم در طول و هم در عرض تراز کنید.

تراز کردن پایه و کف شومینه

استفاده از نخ: از ریسمان استفاده کنید تا آجرها را در یک راستا و هم سطح نگه دارید.

آجرچینی کف شومینه

علامت‌گذاری مرکز آجر: مرکز یک آجر در ردیف قبلی را علامت بزنید تا الگوی چیدمان آجر درست بماند. درزها را به حدود نیم سانتیمتر نزدیک نگه دارید.

ملات بندکشی بین آجرهای نسوز شومینه

استفاده از آجر نسوز و ملات نسوز: در مناطقی که در معرض آتش هستند، لازم است اقدام به خرید آجر نسوز و ملات نسوز کنید و از آن استفاده کنید و در مناطقی که مستقیم در معرض آتش نیستند، از آجر پشتیبان و ملات نوع S ( ۲ قسمت سیمان پرتلند، ۱ قسمت آهک و ۹ قسمت ماسه) استفاده کنید.

نکته: برای داخل شومینه به هیچ عنوان از پودر بندکشی آجر نما استفاده نکنید و فقط ار ملات نسوز استفاده شود.

ساخت بدنه شومینه آجری

کلید موفقیت اینجا این است که همه چیز متقارن باشد. از مرکز اندازه بگیرید تا مطمئن شوید دیوارهای جانبی آجرهای کف شومینه را به طور مساوی نشان می‌دهند.

زاویه طرح داخل شومینه

زاویه به داخل: دیوارهای جانبی باید به سمت اتاق زاویه داشته باشند نه به سمت همدیگر، تا گرما را به داخل اتاق بازتاب دهند نه به یکدیگر. اولین ردیف را خشک بچینید تا زاویه را تعیین کنید، سپس همین کار را در سمت دیگر تکرار کنید.

ترتیب چیدمان آجرهای شومینه

ترتیب آجرچبنی شومینه: برای هر ردیف، ابتدا دیوار پشتی در شومینه را بچینید، سپس دیوارهای جانبی را از لبه جلو به سمت عقب بچینید.

برش آجر نسوز شومینه

برش آجرهای دیوارهای کناری: از عمودبر برای بریدن نیم‌آجرها و برش‌های زاویه‌دار برای دیوارهای جانبی استفاده کنید. از مربع رافتر برای علامت‌گذاری خطوط صاف برش‌ها استفاده کنید.

پر کردن درزهای بین دیوار مجاور و پشت شومینه

پر کردن درزها: ملات نسوز را در درزهایی که دیوارهای جانبی به دیوار پشتی می‌رسند، بریزید.

چکش برای شکستن و برش دادن آجر نسوز

بریدن و جا زدن: از چکش آجر برای بریدن برش‌های زاویه‌دار آجرهایی که به دیوار پشتی می‌چسبند، استفاده کنید. پشت برش را با دست نگه دارید.

تراز کردن دیوار شومینه

تراز نگه‌داشتن: مرتب از تراز استفاده کنید تا مطمئن شوید دیوارها در همه جهات تراز و صاف هستند.

نخ برای تراز: از نخ و شاقول استفاده کنید. نخ‌هایی که از یک تکیه‌گاه موقتی پایین آمده‌اند، کمک می‌کنند تا لبه جلویی دیوارهای جانبی را تراز کنید. میخ نخ‌ها را در بالا نگه می‌دارند و یک پین را در ردیف زیرین آجر محکم کنید.

نصب دریچه هوا شومینه

دریچه هوا: اگر هوای تازه به صورت مکانیکی به اتاق وارد نمی‌شود، دریچه‌های تأمین هوا در شومینه لازم هستند. دستورالعمل‌های سازنده برای نصب دریچه‌های تأمین هوا را دنبال کنید.

تراز کردن دیوار شومینه

تراز کردن: یک تراز بلند را روی دیوارهای جانبی برای هر ردیف قرار دهید و آجرها را به اندازه لازم پایین بزنید تا ارتفاع‌شان یکسان شود.

بندکشی داخل شومینه آجری

بندکشی شومینه: هر درزی را پر کنید و بعد از اینکه ملات کمی سفت شد، با استفاده از لبه نازک ابزار بندکشی، درزها را به اندازه حدود نیم سانتیمتر فرو ببرید.

انحنا پشت شومینه آجری

منحنی کردن دیوار پشتی شومینه

منحنی کردن دیوار پشتی شومینه به بهبود انتقال گرما به محیط داخل و فضای داخل خانه کمک می‌کند. شکل منحنی به جریان بهتر هوای گرم و انتشار یکنواخت آن در اتاق کمک می‌کند. همچنین این انحنا باعث جلوگیری از شکست باد در دودکش می‌شود.

شروع منحنی: منحنی را آرام شروع کنید، چون شیب ردیف‌های پایین‌تر به بالایی‌ها اضافه می‌شود. اگر منحنی خیلی تند شروع شود و بعد کم شود، درز بین دیوار پشتی و دیوارهای جانبی به شکل S درمی‌آید. برای مبتدی‌ها، ساختن با قالب می‌تواند مفید باشد.

علامتگذاری مقدار انحنا

پایان منحنی: تعیین کنید که دیوار پشتی چقدر باید به داخل بیاید تا دمپر را نگه دارد و این را در دو انتهای کف شومینه علامت بزنید تا راهنمای ساخت منحنی باشد.

نحوه شروع منحنی پشت شومینه

کمی کج کردن: منحنی را از ردیف هفتم با چیدن آجرهایی با درزهای کمی عریض‌تر در پشت (حدود 1⁄8 سانتیمتر) نسبت به جلو شروع کنید.

استفاده از تراز در ساخت شومینه آجری

بررسی پیشرفت: از تراز و متر در هر دو انتهای هر ردیف استفاده کنید تا ببینید منحنی چقدر به داخل شومینه پیشروی کرده است تا هم‌سطح باشد و پیشرفت را چک کنید.

هم‌سطح نگه داشتن: تراز را به دیوارها نگه دارید تا مطمئن شوید آجرها در هر ردیف هم‌سطح یکدیگر هستند.

ادامه دادن دیوارهای جانبی شومینه

دنبال کردن منحنی: آجرهای دیوار جانبی را به شکلی ادامه دهید که با خم شدن دیوار پشتی هماهنگ باشند و قبل از ملات‌کاری اندازه هر آجر را امتحان کنید.

چیدمان دیوار شومینه

قفل بالای شومینه: وقتی منحنی تندتر می‌شود، از بیرون به داخل کار کنید؛ ملات در درزهای سر (آن‌هایی که در انتهای آجرها هستند) کمک می‌کند که آجرهای جداگانه از جایشان سر نخورند. درزهای بستر نمایان در منحنی باید همان ضخامت درزهای بستر در ردیف‌های تراز شده را داشته باشند.

پایان منحنی شومینه

متوقف کردن منحنی: از تراز و متر استفاده کنید تا بفهمید چقدر باید از پایین آخرین ردیف آجرها بریده شود تا دیوار پشتی تراز شود.

برش زاویه دار آجر نسوز

به پایان رساندن: آخرین ردیف دیوار پشتی شومینه را سفارشی ببرید و بچینید تا دمپر را نگه دارد.

چیدن دیوارهای جانبی: دیوارهای جانبی را به حد لازم بچینید تا منحنی پایدار شود، ولی برای سرآستانه جا بگذارید و بعد از تنظیم سرآستانه، دیوارهای جانبی را هم‌سطح دیوار پشتی پر کنید.

نصب سرآستانه (پیشانی) و دمپر(دریچه) شومینه

محفظه شومینه با یک نبشی در قسمت پیشانی جلو، که وزن آجرهای بالا را تحمل می کند، و یک دمپر در پشت، که در صورت عدم استفاده، شومینه را از دودکش بالا می بندد. به صورت استاندارد دمپر باید حداقل 20 سانتیمتر بالاتر از پایین نبشی روی محفظه شومینه قرار گیرد.

ساخت پیشانی شومینه

سطح کردن سرآستانه: سرآستانه (پیشانی شومینه) را در ملات نسوز تنظیم کنید، هم‌سطح با لبه جلویی دهانه شومینه. طبق مقررات، سرآستانه(نبشی پیشانی) باید حداقل 10 سانتیمتر بر هر کدام از دیوارهای جانبی تکیه کند. زنگ‌زدگی‌های نمایان روی نبشی نگهدارنده را پاک کنید و با رنگ نسوز پوشش دهید.

وصل نکردن پیشانی به بدنه شومینه

شکستن پیوند: آجرهای روی سرآستانه را به دیوارهای پایین‌تر پیوند ندهید؛ این اجازه می‌دهد که سرآستانه فولادی بدون فشار آوردن به مصالح ساختمانی منبسط و منقبض شود.

چیدن ردیف های پیشانی و پشت شومینه

پر کردن دیوارهای جانبی: بعد از تنظیم سرآستانه، دیوارهای جانبی را هم‌سطح دیوار پشتی پر کنید، آجرها را به حد لازم ببرید تا سطح صافی برای نگه‌داشتن دمپر فراهم شود.

ملات زدن زیر دمپر شومینه

آماده برای نصب: دمپر را خشک جا بیندازید، محیطش را علامت بزنید و سپس آن را بردارید و ملات نسوز را داخل خط بزنید.

نصب دریچه دمپر شومینه

جایگذاری و نصب دمپر: دریچه دمپر شومینه را قرار دهید تا کار با آن راحت‌تر باشد و آن را روی شومینه قرار دهید.

تراشیدن لبه

تراشیدن لبه: از پایین، با یک ماله کوچک درز ملات بین دیوارها و دمپر را به شکل مرتب تراش دهید.

فاصله بین دریچه دمپر و شومینه

فضا برای انبساط: یک درز نیم سانتیمتری بین دمپر و آجرهای بالای پشانی بگذارید.

آجر پشت شومینه

استفاده از آجرهای پشتیبان: از آجرهای پشتیبان ارزان‌تر و ملات نوع S(۲ قسمت سیمان پرتلند، ۱ قسمت آهک و ۹ قسمت ماسه) پشت لایه آجرهای نسوز شومینه استفاده کنید.

تمیز کردن شومینه

تمیز کردن شومینه: وقتی درزها سفت شدن، اضافات ملات رو با اسفنج پاک کنید، سپس با استفاده از برس و محلول شستشوی نمای آجری و آب برای تمیز کردن دیوارها استفاده کنید و بلافاصله با آب تمیز بشویید.

سوالات متداول

01از چه آجری برای ساخت شومینه استفاده می‌شود؟
از هر آجر نسوزی که توانایی تحمل حرارت بالا را دارد برای ساخت شومینه می‌توان استفاده کرد. برخی از انواع آجر نسوز شومینه عبارتند از: آجر نسوز انگلیسی، آجر نسوز شاموتی، آجر نسوز مشکی، آجر نسوز قهوه ای.
02مصالح مورد نیاز برای ساخت شومینه آجری چیست؟
1.آجر نسوز 2.خاک نسوز 3.ماسه و سیمان معمولی 4.یک عدد نبشی 5.دمپر
پرسش و پاسخ (4)
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • محمد اسدی 1403.03.13

  آموزش جامعی رو شاهد بودیم. مرسی از توضیحات مو به مو و آموزش کامل ساخت شومینه

 • Ali 1403.03.18

  سلام آموزش قدم به قدم و حالبی بود. شومینه ساختن و داشتنش واقعا کار جذابی هستش.

 • محمد مهدوی 1403.03.18

  بسیار مطالب مفید و کاربردی بود من میخواهم اقدام به ساخت شومینه کنم با توجه به اینکه خیلی جزئی توضیح دادید و عکس های خیلی خوبی قرار دادید اطالاعات من واقعا کامل شد سوالی که دارم اینکه از کدام نوع از آجر نسوز ها که گفتید برای ساخت شومینه استفاده کنم؟