باربیکیو آجری

4.8 / 5. تعداد رای: 21

باربیکیو آجری و ساده ترین روش ساخت آن + عکس انواع آن

آیا می‌دانستید ساخت باربیکیو ارزان، فقط با باربیکیو آجری و آجر نسوز امکان پذیر است. در این مقاله به آموزش ساخت باربیکیو آجری ساده در باغ و ساخت یک کباب پز زیبا در حیاط می پردازیم. آیا تا به حال چند برابر شدن لذت کباب های باغی به ذهنتان رسیده است؟ لذتی که پخت کباب و پخت همبرگر ذغالی با دستانتان بر روی باربیکیو باغی و کباب پز هیزمی دارد را در هیچ رستورانی نمی‌توانید بچشید. در این مقاله به چند ویژگی، ابعاد و عکس انواع باربیکیو آجری که باعث محبوبیت آن شده است، پرداخته می‌شود.

از جمله بهترین ویژگی‌های باربیکیو آجری:

 • قیمت مناسب آن
 • روش ساخت آسان با بهترین متریال‌ها
 • مقاومت در برابر هرگونه فشار بر آجر
 • تغیر پیدانکردن رنگ آجر
 • سازگاری در برابر تغییرات دما
 • تحمل دمای بالا
 • نمای آجری زیبا با سبکی گرم

باربیکیو چیست؟

باربیکیو یا (Barbeque) روشی خارق‌العاده برای پخت غذا در فضای باز است که مدت زیادی نیست طرف‌داران زیادی پیدا کرده است.

درواقع باربیکیو آجری طرف‌داران زیادی هم از میان گیاه‌خواران هم گوشت‌خواران دارد.

چرا که می‌توان هم سبزی و هم گوشت را بر روی باربیکیو آجری طبخ کرد. اشاره به این نکته قابل‌توجه است که در ساخت باربیکیو آجری از آجر نسوز استفاده می‌شود.

انواع باربیکیو

 • باربیکیو نفتی
 • باربیکیو سنگی و فلزی
 • باربیکیو آجری
 • باربیکیو سنتی
 • باربیکیو برقی
 • باربیکیو گازی
 • باربیکیو هیزمی و ذغالی

انواع باربیکیو آجری

 • باربیکیو آجری ساده
 • باربیکیو آجری با سینک ظرف‌شویی
 • باربیکیو آجری با تنور
باربیکیو آجری ساده و ارزان
باربیکیو آجری با سینک ظرف‌شویی
باربیکیو آجری با تنور
عکس باربیکیو آجری و سنگی

کاربردهای باربیکیو آجری

باربیکیو آجری به دو صورت سنتی و مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد درباغ و ویلا و روف گاردن و فضای باز رستوران ها ساخته میشود این نوع کباب پزها قابل حمل هستند و شما میتوانید طبق سلیقه ومساحت مورد نظر به صورت مستطیلی یا مربعی یا دایره ای سفارش ساخت دهید.

درواقع در باربیکیو های اجری حرارت بالا باعث پخت سریع غذا می‌شود که این در روش اول است در روش دوم پخت غذا در حرارت پایین است زمان پخت بالا می‌رود و چند ساعت طول می‌کشد تا غذا پخته شود.

باربیکیو آجری را در چه مکان‌هایی می‌توان اجرا کرد؟

عکس باربیکیو آجری با تنور

باربیکیو آجری معمولاً در فضای باز و مناطقی که دسترسی به آتش و هوای طبیعی دارند، مورداستفاده قرار می‌گیرد. این شامل حیاط خانه، باغ، تراس، پارک‌ها و آشپزخانه رستوران‌ها (باربیکیو با دودکش) می‌شود. اما باید مطمئن شوید که اجازه اجرای باربیکیو در محل موردنظرتان را دارید و از هرگونه خطر حریق پیشگیری کنید. همچنین اگر تمایل دارید در فضای بسته از آن را اجرا کنید، یک دودکش برای آن تعبیه کنید و موارد ایمنی را رعایت کنید.

عکس کباب‌پز در حیاط

1. حیاط خانه و ویلا: محوطه حیاط ویلاها یکی از محل‌های مناسب برای ساخت باربیکیو آجری است، زیرا فضای وسیع دارد و به دلیل باز بودن فضا امکان برپا کردن آتش را فراهم می‌کند. با ساخت باربیکیو در حیاط دیگر نگران برپا کردن آتش در حیاط ویلای خود نباشید.

باربیکیو آجری باغی

2. باغ: ساخت باربیکیو در باغ یا ساخت همان باربیکیو باغی در فضای سبز و محوطه باغچه ها متداول است، این مکان‌ها از نظر ایمنی و فضای باز برای پخت و پز مناسب هستند. همچنین استفاده از این نوع کباب پز ها زیبایی خاصی به محیط میبخشد و حس حرفه ای بودن را به محوطه باغ می دهد. اگر شما هم علاقمند به پخت و پز در باغ هستید باربیکیو باغی اجری بهترین انتخاب می‌تواند باشد.

کباب‌پز آجری در تراس (بالکن) آپارتمان

3. تراس آپارتمان: تراس‌ها نیز مکان‌های خوبی برای ساخت و نصب باربیکیو آجری هستند؛ شما می‌توانید با ساخت یک کباب پز زیبا و کارآمد بالکن ساختمانتان را به یک مکان عالی برای پخت و پز تبدیل کنید.

عکس باربیکیو آجری ساده در فضای سبز

4. پارک‌ها: در برخی از پارک‌ها نیز ممکن است باربیکیو آجری‌های عمومی وجود داشته باشد که شما می‌توانید از آن استفاده کنید.

کباب‌پز آجری در رستوران

5. رستوران‌ها: رستوران‌ها و آشپزخانه‌های حرفه ای معمولا در آشپزخانه خود از تنور و باربیکیو آجری برای آماده کردن غذاهای کبابی استفاذه می‌کنند. کباب پز آجری این امکان را فراهم می‌کند تا طعم کباب خوش طعم و عطری که با حرارت هیزم پخته شده است را به مشتریان القا کند.

کباب‌پز آجری در روف گاردن و پشت بام

۶. پشت بام و روف‌گاردن: امروزه در پشت‌بام ساختمان‌ها و خانه‌ها نیز از این کباب‌پزهای آجری به‌وفور استفاده می‌شوند. شما می‌توانید با ساخت باربیکیو در پشت بام رفاه و حس طبیعت را به ساختمان خود بدهید.عکس باربیکیو ارزان

وسایل موردنیاز ساخت باربیکیو آجری

 1. آجر نسوز: یکی از متریال‌های ساخت باربیکیو اجری آجر نسوز است و یکی از دلایل آن همان‌طور که اشاره شد سازگاری در برابر محیط است.
 2. ملات: برای چسبیدن آجرها به یکدیگر از ملات که ترکیبی از شن و سنگ‌دانه است استفاده می‌شود همین‌طور نسبت سیمان به ماسه معمولاً یک به چهار هست در ملات
 3. ابزارهای مهم از جمله دستکش و چکش و ملات
 4. سینی پخت‌وپز

انواع آجر نسوز برای ساخت باربیکیو آجری

 • آجرنسوز شاموتی
 • آجر نسوز انگلیسی
 • آجرنسوز سفید
 • آجرنسوز مشکی

تعداد و ابعاد آجر موردنیاز برای ساخت باربیکیو

ابعاد باربیکیو آجری

حال که با انواع آجرهای نسوز آشنا شده‌اید شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که برای ساخت باربیکیو آجری به چه تعداد آجر و با چه ابعادی نیاز است.

معمولاً باربیکیو آجری ساده را با ابعاد استاندارد آجر نسوز یعنی ۱۰*۲۰*۵.۵ ساخته می‌شود.

ابعاد باربیکیو آجری ساده عبارتند از:

 • ارتفاع سینی از کف: ۸۵ سانتیمتر
 • ارتفاع سقف از کف: ۱۴۰ سانتیمتر
 • ارتفاع دودکش از کف: ۱۹۵ سانتیمتر
 • طول پایه باربیکیو ۱۰۳ سانتیمتر
 • طول سینی باربیکیو: ۱۵۲ سانتیمتر
 • عرض (عمق) باربیکیو: ۶۰ سانتیمتر
باربیکیو آجری ساده و کوچک

تعداد آجر مورد نیاز برای ساخت کباب پز آجری ساده:

به طور میانگین برای هر متر مربع ۷۴ عدد آجر ۱۰*۲۰*۵.۵ استفاده می‌شود.

 • ۱۰۰ عدد برای پشت باربیکیو
 • ۲۰۰ عدد برای سینی زیر سینی زغال و سقف باربیکیو
 • ۲۶۰ عدد برای ستون‌ها به‌صورت دوبل

 به‌طورکلی حداقل حدود ۵۶۰ الی ۶۰۰ عدد آجر نسوز برای ساخت باربیکیو آجری ساده موردنیاز است.

تذکر: به‌زودی ابعاد باربیکیو مدرن به همراه سینک ظرف‌شویی و تنور نیز قرار داده خواهد شد

مراحل ساخت باربیکیوی آجری ساده، شیک و جذاب:

پی ریزی باربیکیو آجری مرحله اول

برای ساخت یک باربیکیو آجری جذاب 9 مرحله آن اشاره شده است توجه نمایید:

مرحله 1: طراحی باربیکیو آجری

قبل از شروع به ساخت کباب پز در حیاط باید یک طرح منظم از باربیکیوی خود داشته باشید که باربیکیو آجری خود را با چه ابعاد و مساحتی می‌خواهید، طرح موردنظر خود را با آجر بر روی سطحی مسطح بکشید.

مرحله 2: جایگاه باربیکیو آجری

 در نظر داشته باشید کباب پز آجری خود را برای چه مکانی می‌خواهید نکته مهم اندازه کباب‌پز است، متر و سینی کباب‌پز می‌تواند به شما در اندازه‌گیری باربیکیو کمک کند، حال آجرها را طبق الگویی که کشیده‌اید کنار هم قرار دهید، به این نکته توجه کنید که یک سانتی‌متر فضا برای ملات و پودر بندکشی باید خالی بماند، سعی کنید آجرها را به‌صورت کامل نگه دارید و برش ندهید، یک شیار به عرض ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر برای پایه در طول طرحتان باید مشخص شده باشد (این شیار عمیق، پایه آجرها در ساخت کباب‌پز آجری است)

مرحله 3: تهیه ملات برای دیوار چینی

مواد اولیه موردنیاز: ماسه و آب و سیمان و شن است، نسبت مناسب سیمان به ماسه یک‌پنجم است.

ابتدا در استانبولی سیمان و شن و ماسه را به نسبت یک‌پنجم همراه با مقداری آب تبدیل به ملاتی کنید (ملاتی درست کنید که برای چسباندن آجرها به یکدیگر کاربرد دارد، ملاتی که درست کردید نباید بیش از اندازه شل و نه بیش از اندازه سفت باشد) اندازه ملات هم باید بررسی شود، همین‌طور تعداد آجرهای نسوز هم در ساخت کباب پز باید بررسی شود.

مرحله 4: چیدن آجرها و پخش ملات

این مرحله، مرحله آجرچینی است که حتماً باید از آجر نسوز استفاده شود، یا در (ساخت کباب‌پز یا در نمای آن) چراکه آجر نسوز تحمل حرارتی دمایی بسیار بالایی دارد. باید توجه کنید که در ابتدای آجرچینی هر آجر با آجر دیگر در یک سطح است.

ابتدا در محل نصب آجرها که چیده‌اید لایه‌ای ضخیم از ملات را پخش می‌کنید سعی کنید از یک سمت شروع به آجرچینی کنید، بعد از اینکه یک دور آجرها را چیدید از تراز برای اطمینان از صاف بودن استفاده کنید.

این کار را بعد از هر اجر اولی که گذاشتید بررسی کنید که زوایای آجرها قائم باشند.

مرحله 5 : ساخت سینی گریل

هم اینک آجرها را تا ارتفاع مدنظرتان بالا ببرید، همین‌طور که آجرچینی را ادامه می‌دهید قسمتی راهم برای سینی گریل درنظر بگیرید، ساخت بلوک برای خارج‌شدن دود هم‌خیالتان را راحت‌تر می‌کند که در ابتدا باید آجرها را به‌صورت عمودی قرار دهید و با استفاده از ترکیبات شن و ماسه و سیمان ملات روی آجرها پخش کنید.

مرحله 6: چینش نهایی آجر

حال نوبت قراردادن آجرها در سقف و زمین است که استحکام کافی را باید داشته باشد آجرها را در طرح موردنظر به‌صورت هموار قرار دهید و با ترکیب سیمان و شن اجرها را به یکدیگر بچسبانید.

مرحله 7: بالا بردن مقاومت باربیکیو آجری

هرچقدر ملات را بر روی یک خط صاف بریزیم تمیزی کارمان را بهتر می‌کند، برای اینکه دیوار محکم باشد و استحکام بیشتری داشته باشید با استفاده از سیم مفتول لایه دیوار پایینی را به دیوار بالایی متصل کنید؛ با ادامه‌دادن این روند دیوار باربیکیو ساخته می‌شود. پس از اتمام چیدن پنج ردیف آجر از تراز بودن آجرها اطمینان حاصل کنید.

مرحله 8: نصب سینی زغال

حال برای جای‌گذاری سینی زغال باید یک آجر بگزارید که به‌صورت طاقچه عمل کند و پس از گذاشتن سه ردیف آجر سه ردیف دیگ آجر برای سینی گریل قرار دهید.

مرحله 9: نصب سینی زغال

برای حفظ ظاهر نمای بیرونی و حفظ تمیزی کار با استفاده از یک ابزار یا با استفاده از برس قسمت‌های اضافی سیمان بیرون‌زده از لبه‌های آجر نسوز را تمیز کنید.

یک میز کار مخصوص سیخ‌زدن و یا قراردادن کباب‌ها پس از پخت آن‌ها کنار باربیکیو کارتان را راحت می‌کند.

نتیجه‌گیری: با دنبال‌کردن این مراحل حال شما یک باربیکیو آجری زیبا با آجر نسوز ساخته‌اید که از آن می‌توانید در فضای خود استفاده کنید و کبابی دودی و آبدار طبخ کنید و نوش جان کنید.

ضمناً برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از قیمت باربیکیو آجری با شماره کارشناسان فروش شرکت آجر ترنج تماس حاصل فرمایید.

پرسش و پاسخ (6)
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *