عکس انواع آجر

5 / 5. تعداد رای: 2

آجر چیست؟ انواع اجر و کاربرد هر کدام چیست + عکس

در این مطلب به طور جامع ولی خلاصه وار به تعریف آجر، روش های ساخت و تولید، کاربرد و انواع آجر بر اساس کاربرد و روش ساخت پرداخته ایم. همچنین اشکال متداول و خاص آجر را نیز به همراه عکس آورده ایم.

آجر چیست؟ (تعریف آجر)

آجر: یک بلوک مستطیلی کوچک که معمولاً از خشت پخته یا خشک شده در آفتاب ساخته می‌شود و در ساختمان استفاده می‌شود.

آجر بلوک‌ مستطیلی کوچکی است که می‌توان از آنها برای تشکیل بخش‌هایی از ساختمان‌ها، عمدتا دیوارها، استفاده کرد. قدمت استفاده از آجر به قبل از 7000 سال قبل از میلاد برمی گردد، زمانی که آجرهای اولیه به صورت دستی از گل ساخته شده و در آفتاب خشک می شدند. در طول انقلاب صنعتی، آجرها به صورت انبوه تولید شدند و به جایگزینی رایج برای سنگ تبدیل شدند.

امروزه از آجر علاوه برای ساخت دیوارهای ساختمان‌ها، خانه‌ها و سنگفرش ها، برای ویژگی های پیچیده تر مانند ستون ها، طاق های آجری، شومینه ها و دودکش ها استفاده می شود و متریالی متداول است. آنها همچنان محبوب هستند زیرا نسبتا کوچک هستند و به راحتی قابل حمل هستند، می توانند از نظر فشرده سازی بسیار قوی باشند، بادوام هستند و به نگهداری زیادی نیاز ندارد؛ همچنین می توانند به اشکال پیچیده ساخته شوند و از نظر بصری جذاب باشند.

با این حال، اخیراً، مواد دیگری توسعه یافته اند که می توانند به عنوان جایگزین برای دیوارهای ساختمان یا برای نمای ساختمان مورد استفاده قرار گیرند و برای برخی از انواع ساختمان ها، به ویژه ساختمان های بزرگتر، آجر می تواند وقت گیر و گران قیمت باشد (گرچه این مورد در کشورهای مختلف متفاوت است)، از نظر ساختاری محدود کننده است و به نیروی کار بیش از حد در محل نیاز دارد. برخی از این مشکلات با معرفی سیستم های تقویتی و توسعه پانل های آجری پیش ساخته برطرف شده است.

آجرها چه اندازه هایی دارند؟

در ایران ابعاد استاندارد آجر به شرح زیر است که متداول ترین آن‌هاست.

 • آجر نما: این نوع از آجرها بینهایت ابعاد دارند ولی عمدتا به صورت استاندارد دارای ابعاد 7*32*2.5 هستند.
 • آجر لفتون: آجرهای سوراخدار ابعاد استاندارد 10*20*5.5 برای دیوار چینی دارند.
 • آجر کف: ابعاد 20*20*3 دارد.
 • آجر سفال: عمدتا دارای اندازه های 10*20*20 یا 20*20*20 هستند.
 • آجر فشاری: ابعاد 10*20*5.5 است.

آجرها از چه چیزی ساخته می شود؟

آجرها معمولاً از خاک رس ساخته می شوند، اگرچه معمولاً از کلسیم سیلیکات و بتن نیز ساخته می شوند.

آجرهای دست ساز یا آجر های پرسی با فشار دادن مخلوط آجر در قالب و سپس پختن آنها در کوره به وجود می آیند. آجرهای دست ساز از فشردگی پایین تری نسبت به آجرهای پرسی برخوردار هستند. استحکام بیشتر در آجرها با استفاده از نیروی بیشتر در هنگام فشار دادن آجر (پرسینگ قوی) و پختن طولانی تر آن در کوره ها حاصل می شود، اما این باعث افزایش هزینه می شود.

آجرهای لفتون (سوراخ دار) با فشار دادن مخلوط آجر از طریق قالب برای ایجاد سوراخ تشکیل می شوند که سپس با سیم بریده می شود تا آجرهایی با طول مورد نیاز تولید شود.

آجرها می توانند توپر باشند، یا می توانند با استفاده از ایجاد سوراخ، مقدار مواد مصرفی را کاهش داد که منجر به ارزان تر شدن و سبک تر شدن آن می شود. یا ممکن است روی یک سطح (یا چند سطح) فرورفتگی داشته باشند که با نام «آجر پازلی» شناخته می‌شود. هنگام گذاشتن آجر باید سوراخ پازل ها با ملات پر شود در غیر این صورت عملکرد ساختاری و صوتی دیوار تحت تأثیر قرار می گیرد. به همین دلیل بهتر است آجرها را طوری بچینید که سوراخ ها رو به بالا باشد تا به راحتی پر شود.

انواع آجر کدام است؟ بر اساس کاربرد

به طور کلی آجرها به 4 دسته مختلف و اصلی تقسیم بندی می شوند.

 1. آجر نما
 2. آجر کف فرش
 3. آجر کوره صنعتی
 4. آجر دیوار چینی

هر کدام از موارد فوق به دسته های ریزتری تقسیم می شوند که برای مشاهده می‌توانید روی آن‌ها کلیک کنید.

برای بررسی و مقایسه آجرهای دیوارچینی بر روی قیمت آجر کلیک کنید.

اشکال خاص و متداول آجر

 • آجر کامل
 • آجر پلاک
 • آجر ال
 • آجر نیمه
 • آجر کونیک
 • آجر دوار
 • آجر دور ستون
 • آجر هلالی
 • آجر لب شتری
 • آجر شومینه ای
 • آجر صابونی

انواع آجر بر اساس روش ساخت

آجر نسوز

این آجر به دو روش دست ساز و پرسی تولید می شود، هر چقدر آجر فشرده تر باشد و پرس آن سنگین تر باشد، باعث صاف تر شدن سطح آجر نسوز می شود. همچنین استحکام این نوع آجر ها با پختن بیشتر آن در دما معین و کوره بیشتر می شود. در فرایند تولید آجر نسوز با تغییر ترکیبات مواد اولیه، تنوع رنگ بالا و زیبایی بدست می‌آید.

آجر ماسه آهکی (سیلیکات کلسیمی)

این اجرها با مخلوط کردن ماسه، خاکستر بادی و آهک تولید می شوند. سپس آجر با ترکیب قالب و فشار شکل می گیرد. آجر ماسه آهکی یا آجر سیلیکات کلسیمی سطح صاف تری نسبت به آجرهای نسوز دارد.

آجر بتنی

این نوع آجرها از بتن به همراه مواد معدنی دیگر ساخته شده اند و معمولا بعد از اجرا از مواد نانو آبگریز ضد رطوبت بر روی آن استفاده می کنند. در صورت افزودن رنگ مخصوص در حین تولید، می‌توان آنها را در رنگ‌های مختلف نیز تولید کرد.

آجر سفالی

آجرهای سفالی یکی دیگر از انواع آجر دارای 3 نوع مختلف هستند.

 • آجرهای سوراخ دار لفتون
 • آجرهای سفال تیغه
 • آجرهای رسی نما

از آجرهای سوراخ دار لفتون و سفال تیغه برای دیوار چینی استفاده می شود و از آجر رسی نیز برای نمای ساختمان استفاده می شود.

پرسش و پاسخ
پاسخ دیدگاهتان توسط کارشناسان آجر ترنج، برایتان پیامک می‌شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *