انواع نمای سنتی

4.1 / 5. تعداد رای: 7

انواع نمای سنتی (آجری، کاهگلی)+ اصول و بهترین آن

در این مقاله به انواع نمای سنتی آجری و کاهگلی + عکس پرداخته‌ایم. نمای سنتی مدرن، ادغامی از طرح‌های مدرن با مصالح سنتی است که زیبایی و کارایی را تضمین می‌کند. مهم‌ترین عاملی که باعث تقویت حس جاذبه بین بیننده و ساختمان می‌شود، نمای آن است؛ خصوصا اگر این نما، نمای سنتی باشد که حس گرمی بیشتری را القا می‌کند. در ادامه این مقاله برای فهم بهتر و دریافت الگو‌ها و ایده‌های منحصر به فرد با انواع نمای سنتی به همراه عکس آن‌ها آشنا می‌شویم.

۹ نکته و ویژگی پیشنهادی نمای سنتی

 1. استفاده از رنگ های گرم آجری و کاهگلی و فیروزه ای
 2. استفاده از متریال های سنتی همچون: چوب و آجر
 3. استفاده از حوض
 4. استفاده از بالکن و ایوان
 5. پرهیز از بکارگیری متریال‌های مصنوعی همچون بتن
 6. ساخت تنور در ویلا
 7. استفاده از وسایل قدیمی همچون: کوزه و سفال و گلدان
 8. ساخت طاق و طاقچه
 9. شیشه های رنگی رنگی برای در و پنجره های چوبی

انواع نمای سنتی

نمای سنتی یکی از انواع نمای ساختمان است که با متریال های متعددی ساخته می‌شود. این نوع نما برگرفته شده از تاریخ، میراث و پیشینه ماست. در ادامه با انواع نمای سنتی که در خانه های سنتی استفاده شده‌اند آشنا شوید.

نمای سنتی آجری

در رابطه با نمای سنتی آجری این نکته قابل اشاره است که آجر نما استفاده در نمای سنتی به آجر قزاقی یا آجر قدیمی و آجر خشتی هم معروف است؛ که از گذشته طرفداران زیادی هم داشته است. آجر قزاقی دارای طیف رنگی زیبا و جذاب و مقاومت بالا در هر اقلیم آب و هوایی است که به ویژگی های آن افزوده است.

کاربرد آجر نمای قزاقی در نمای سنتی

علاوه بر نمای خارجی ساختمان از آجر برای دکوراسیون داخلی ساختمان استفاده می‌شود، در واقع امروزه از آجر قزاقی به علت مقاومت بالای آن در برابر حرارت به دلیل خاک رس به کار رفته در آن برای ساخت تنور در باغ و ویلا و شومینه های جذاب نیز استفاده می‌شود، آجر های قزاقی به دلیل داشتن رنگ های فوق العاده زیبا و دادن حس گرمی و لطافت به مخاطب دارای محبوبیت بسیاری هستند.

نمای سنتی کاهگلی دیوار

نمای سنتی کاهگلی

گل و خشت از گذشته جزو مصالح پراستفاده بوده است چرا که در گذشته برای جلوگیری از گرمای طاقت فرسا و گرم نشدن فضای داخل خانه ترکیب آب و خشت را به دیوار بیرونی نیز می زدند، حس گرمی و صمیمیتی که نمای کاهگلی به مخاطب می‌دهد قابل مقایسه با هیچ نمای دیگری نیست نمای گلی در نگاه اول به دل افراد می‌نشیند، نمای گلی یکی از زیباترین و دلنشین ترین نمای خانه های سنتی است، ساخت خانه های گلی ویلایی و سنتی در ایران بهترین گزینه است چرا که دارای آب و هوای مرطوب و خشک است، استفاده از متریال خشت و گل هم دلیل مقرون به صرفه بودن و هم نکته جذاب دیگر، حس سرزندگی و آرامش به افراد خانواده یکی از متریال های عالی برای نمای سنتی نیز است.

نمای سنتی ایرانی

نمای سنتی ایرانی

خانه های ایرانی از گذشته نمای سنتی داشته‌اند و در عصر حاضر نیز در چند سال اخیر دوباره معماری سنتی نمای ساختمان‌ها جای نمای مدرن را گرفته‌اند. توجه شما را به نمونه تصاویر و عکس‌های نمای سنتی و اصیل ایرانی جلب می‌کنیم.

نمای سنتی مدرن چیست؟

نمای سنتی مدرن یک ترکیب خلاقانه از المان‌های معماری سنتی و مدرن است که در طراحی ساختمان‌ها به کار می‌رود. سبک تلاش می‌کند تا زیبایی‌ها و ویژگی‌های هر دو دوره را با هم ادغام کند و معمولاً شامل استفاده از مصالح مدرن و فناوری‌های نوین در کنار طرح‌های سنتی و بافت‌های کلاسیک می‌شود.

ویژگی‌های نمای سنتی مدرن عبارتند از:

 • استفاده از مصالح سنتی: مانند آجر، سنگ، چوب، که در کنار مصالح نوین مانند شیشه یا فلز به کار برده می‌شوند.
 • طراحی مدرن: خطوط تمیز و ساده که همراه با المان‌های طراحی سنتی مانند قوس‌ها، ستون‌ها و تزئینات کلاسیک تلفیق شده‌اند.
 • تاکید بر دوام و کاربردی بودن: هم اهمیت به زیبایی و هم به کارآیی و دوام در ساختمان‌سازی.
 • ادغام فضای داخلی و خارجی: با استفاده از درب‌ها و پنجره‌های بزرگ که اجازه می‌دهد نور و منظره‌ی طبیعی به داخل ساختمان بیاید.

این سبک در پروژه‌های مختلف معماری از خانه‌های شخصی گرفته تا ساختمان‌های تجاری و عمومی به کار رفته و محبوبیت زیادی کسب کرده است. این تلفیق به طراحان این امکان را می‌دهد که ضمن حفظ ریشه‌های فرهنگی و تاریخی، نوآوری‌های معماری مدرن را نیز در طراحی‌های خود بگنجانند.

در ادامه عکس چند مورد نمای سنتی مدرن با متریال های مختلف همچون آجر و کاهگل را آورده ایم که توجه شما را به آن جلب می‌کنیم.
حتما ببینید: تصاویر آجر چینی مدرن

مکان‌هایی که نماهای سنتی کاربرد دارند

نمای سنتی مسجد

چه نوع آجری مناسب نمای مسجد است؟

در واقع آجری که برای نمای ساختمان استفاده می‌شود دو ویژگی باید داشته باشد مورد اول علاوه بر زیباسازی نما باید استحکام بالایی داشته باشد، برای جذابیت بیشتر نمای سنتی مسجد از آجرهای لعابی استفاده کنید آجرهای لعابی دارای رنگ های جذاب قهوه ای، قرمز و نارنجی است، در واقع رنگ قرمز آجر لعابی چه نمای داخلی و چه نمای خارجی را سبکی سنتی می‌کند و دلنشین، این نوع آجر برای نمای داخلی هم مورد استفاده قرار گرفته، آجر مورد استفاده دیگر آجر قزاقی است که به دلیل قدیمی بودن این نوع آجر و استفاده از آن در گذشته و زیبایی بخشی به نما امروزه هم برای نما سنتی مورد استفاده قرار گرفته این نوع آجر ها مقاومت بالا در هر شرایط آب و هوایی را دارند و نیاز به مراقبت آن چنان در مدت طولانی ندارند.

نمای سنتی سفره‌خانه

سفره خانه سنتی از گذشته یکی از مکان های محبوب برای افراد بوده و هست هر چقدر در سبک فضا از رنگ های شاد و سرزنده استفاده شود فضای زیبا تری ایجاد می‌شود در واقع نمای سنتی سفره خانه اگر حس خوب به افراد منتقل کند در نتیجه رفت و آمد به آن مکان بیشتر می‌شود، در طراحی نما تمام جزئیات سفره خانه مثل پنجره ها و ستون ها و جزئیات باید بر اساس معماری سنتی و فرهنگ ایرانی باشد. در واقع اولین تصویری که از سفره خانه در ذهن نقش می‌بندد فضای سنتی و فوق العاده آرامش بخش است. همینطور وجود حوضچه و آبنما یا تابلو های جذاب سنتی شما بر اساس ذوق و سلیقه خود می‌توانید با طراحی های ظریف و سنتی و رنگ های مناسب با فضای سنتی خود مکانی گرم و زیبا ایجاد کنید.

نمای کافه سنتی

نمای سنتی رستوران و کافی شاپ

عواملی وجود دارند باعث زیبایی خیره کننده نمای سنتی رستوران و کافی شاپ می‌شوند از جمله نور و نقاشی های سنتی و حوضچه و کوزه های سفالی و یا قرار دادن تنور در رستوران ایده ای جذاب برای سنتی کردن نمای رستوران است.

نمای سنتی ویلا

به این موضوع تا به حال فکر کرده اید که استفاده چه متریالی حس صمیمیت را نمایتان می‌دهد؟

در واقع در برخی از نما های سنتی به دلیل استفاده از خشت و گل بجای استفاده از سیمان و بتن زیبایی نما را چند برابر کرده و حتی به نوعی مقاوم تر هم هستند، در واقع سبک های قدیمی و روستایی با توجه به فرهنگ مکان مورد نظر انتخاب می‌شود، در این سبک تمامی جزئیات داخل و بیرون ساختمان اعم از پنجره و درب و غیره

نمای سنتی ویلا
نمای سنتی ویلا
نمای سنتی ویلا

نمای سنتی دیوار حیاط و باغ

دیوار حیاط و باغ یکی از جاهایی هستند که بیشتر از جاهای دیگر با آنها مواجه هستید، نمای دیوار حیاط و باغ خود را می‌توانید با استفاده از آجر نسوز یا آجر قزاقی سنتی و زیبا کنید چرا که آجر سنتی و قزاقی هر دو مقاوم در برابر جذب آب و رطوبت و ضربه و ضد شوره نیز هستند و دارای رنگ های گرم و ملیحی مثل قرمز، نارنجی، قهوه ای هستند که با می‌توانید با سلیقه منحصر به فرد خود دیواری با نمای سنتی و جذاب ایجاد کنید، همینطور برخی افراد از لحاظ هزینه ای مشکل ندارند و با ترکیب کردن سنگ و آجر یا آجر و چوب ترکیبی فوق العاده خلق می‌کنند. برای انتخاب رنگ آجر برای نمای سنتی دیوار حیاط و باغ توجه داشته باشید برای کف از چه رنگی استفاده درواقع شما باید تعادل رنگی ایجاد کنید.

نمای سنتی دیوار حیاط
نمای سنتی دیوار باغ

بهترین آجر برای ساخت نمای سنتی

انواع آجر برای ساخت نمای سنتی خانه‌ها عبارتند از:

بهترین و متداول‌ترین آجر سنتی برای ساخت نمای سنتی، آجر قزاقی است. آجر‌های قزاقی از خاک رس تولید می‌شوند و برای استحکام بیشتر در کوره پخته می‌شوند. این نوع آجر‌ها دارای ۳ رنگ قرمز، زرد و گلبهی هستند و در ابعاد متنوع تولید می‌گردند. در ادامه با دیگر انواع آجر‌ سنتی آشنا شوید.

برای استعلام قیمت و خرید و دریافت کاتالوگ آجر قزاقی با شماره تماس کارخانه آجر ترنج در تماس باشید. شرکت آجر ترنج به عنوان بزرگ‌ترین تولید کننده آجر‌های سنتی در ایران افتخار تولید با بیش از ۵۰ نوع از انواع آجرهای سنتی را دارد.

پرسش و پاسخ (2)
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *