رفع شوره آجر

0 / 5. تعداد رای: 0

بهترین روش رفع شوره آجر| سرکه برای شوره دیوار

به وب سایت گروه کارخانجات آجر ترنج خوش آمدید، در این مقاله قصد داریم تجربه خودمان را درباره انواع و بهترین روش رفع شوره آجر بنویسیم. آجرها برای قرن ها جزء اصلی معماری بوده اند و به ساختمان ها در سراسر جهان شخصیت و استحکام بخشیده اند. با این حال، حتی این مواد بادوام نیز از اثرات طبیعت (شوره و سفیدک و فرسایش) در امان نیستند.

یکی از مشکلات رایج نماهای ساختمان و علی‌الخصوص نماهای آجری شوره‌زدن آن است، شوره آجر نما یکی از مشکلاتی است که برای نماهای آجری به وجود می‌آید، نگران نباشید، این مشکل برای نمای اکثر ساختمان‌هایی که به‌تازگی ساخته شده‌اند به وجود می‌آید با ما همراه باشید تا با راه‌های پیشگیری و روش‌های تمیز کردن و رفع شوره آجر نما و نمای آجری آشنا شوید.

شوره آجر چیست؟

آجر نما، به دلیل سولفات و نمک‌های پشت اجر یا آب ملات که حاوی نمک و آهک است و همین‌طور گردوغبار و آلاینده‌های هوا که حاوی مقدار زیادی سرب و دوده هستند و همین‌طور در اثر جرم و رسوبات، دچار شوره زدن (به انگلیسی efflorescence) می‌شود؛ ازاین‌رو در این مقاله آموزش تمیز کردن شوره آجر نما اشاره می‌شود

نوع شورهعلت شوره زدن آجرروش‌های رفع شوره – روش 1روش‌های رفع شوره – روش 2
شوره سفیدوجود نمک‌های محلول در آب و خاکشستشو با آب و برس نرم – یا محلول آماده شستشو نانواستفاده از محلول سرکه و آب
نوع شورهرشد جلبک‌ها و قارچ‌هااستفاده از محلول‌های ضد جلبک آجر نمااستفاده از مواد شیمیایی مخصوص
شوره سیاهآلودگی‌های محیطی و مواد آلیشستشو با محلول‌های اسیدیتمیز کردن سطح با برس و آب
جدول رفع شوره آجر

چرا آجر نما و آجر نسوز شوره می‌زند؟

شوره زدن آجر نما و آجر نسوز اغلب ناشی از فرایندی است که در آن نمک‌های موجود در مواد ساختمانی، مانند آجر و ملات، تحت تأثیر رطوبت به سطح بیرونی منتقل می‌شوند و بعد از تبخیر آب، به صورت بلورهای سفید رنگی بر سطح ماده باقی می‌مانند. این فرآیند می‌تواند به مرور زمان به زیبایی و دوام آجر آسیب برساند.

بهترین روش رفع شوره آجر نما چیست؟ (7 روش + عکس)

برای رفع شوره‌زدگی آجر نمای ساختمان و پیشگیری از تشکیل مجدد آن، استفاده از روش‌های متفاوتی وجود دارد که هر کدام نکات خاص خود را دارند. در ادامه، به تفصیل به بررسی هر یک از این روش‌ها و نکات مربوط به آن‌ها می‌پردازیم:

رفع شوره آجر با واترجت

رفع شوره آجر نما استفاده با از دستگاه واتر جت (فشار آب قوی)

این روش برای حذف شوره‌های سطحی که هنوز به طور عمیق در مصالح نفوذ نکرده‌اند مناسب است. فشار آب باید به گونه‌ای تنظیم شود که به سطح آجر آسیب نرساند. استفاده از فشار ملایم و دور نگه داشتن نازل دستگاه از سطح به میزان مناسب اهمیت دارد تا از پاشیدن بیش از حد نمک‌ها به اطراف جلوگیری شود.

سرکه برای شوره دیوار

سرکه برای شوره دیوار روشی قدیمی ولی کارآمد

 استفاده از سرکه برای از بین بردن شوره حاصل از رطوبت و آب آهکی استفاده شده در ملات دوغاب و سیمان یک روش معمول و قدیمی است. این روش (روش سرکه برای شوره دیوار) برای تمیز کردن سطوحی که به دلیل رطوبت یا آب بیش از حد در سطوح و درزهای دیوار، شوره ایجاد کرده‌اند، کارآمد است. این کار به صورت زیر انجام می‌شود:

 1. مخلوطی از سرکه و آب را تهیه کنید. به عنوان مثال، می‌توانید نسبت 50/50 سرکه و آب را مخلوط کنید. اگر شوره بسیار قوی باشد، ممکن است نیاز به استفاده از سرکه بیشتری داشته باشید.
 2. محل مورد نظر را با محلول سرکه و آب تمیز کنید. برای این کار می‌توانید از یک اسفنج یا پارچه مرطوب استفاده کنید.
 3. بگذارید محلول سرکه و آب بر روی سطح بماند و تا چند دقیقه انتظار دهید تا اثر کند.
 4. با یک پارچه یا اسفنج خشک، سطح را تمیز کنید و سرکه و آب را از بین ببرید.
 5. اگر لازم باشد، این فرآیند را تکرار کنید تا شوره کاملاً از بین برود.
 6. استفاده از محلول نانو آجر باکیفیت کارخانه آجر نما آجر ترنج

محلول‌ نانو آجر نما اغلب خاصیت آبگریزی دارند و می‌توانند به عنوان یک پوشش محافظ بر روی سطوح آجری استفاده شوند. این محلول‌ها را باید طبق دستورالعمل‌های تولید کننده و با استفاده از ابزار مناسب اعمال کرد تا یکنواخت پخش شوند.

رفع شوره با سندبلاست و ساب

رفع شوره با دستگاه سند بلاست

سند بلاست کردن روشی است که در آن ذرات ریز شن یا هوا با فشار بالا به سمت سطح پرتاب می‌شود تا شوره و آلودگی‌ها را از بین ببرد. این روش باید با دقت بالایی انجام شود زیرا ممکن است باعث آسیب دیدگی سطح آجر شود. استفاده از ماسک و محافظ‌های مناسب برای جلوگیری از استنشاق گرد و غبار ضروری است. این روش یک روش عالی برای تمیز کردن رنگ و شوره از روی آجرهای نماست.

رفع شوره آجر با جوهر نمک

استفاده از محلول جوهر نمک برای رفع شوره آجر

محلول‌های اسیدی مانند جوهر نمک و سرکه می‌توانند برای حل کردن نمک‌های سطحی مفید باشند. این محلول‌باید با آب رقیق شود و با استفاده از برس یا فرچه به سطح آجر اعمال شوند. پس از چند دقیقه، سطح باید با آب فراوان شسته شود تا از به جا ماندن اسید بر روی سطح و آسیب دیدگی آجر جلوگیری شود.

بنابراین، برای هر یک واحد جوهرنمک، شش واحد آب استفاده می‌شود. این ترکیب معمولاً به عنوان جوهر نمک برای تمیز کردن و از بین بردن شوره آجر نما استفاده می‌شود. اما بهتر است قبل از استفاده از هر روشی، تست کوچکی را روی یک قسمت کوچک از سطح آجر نما انجام دهید تا اثرات آن را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که به سطح آسیبی وارد نمی‌شود.

تذکر: این روش بسیار خطرناک بوده و امکان آسیب رسیدن به باف آجر و بندکشی آجر نما زیاد است.

رفع شوره دیوار آجری با فرچه

رفع شوره دیوار آجری با برس و فرچه خشک

برای تمیز کردن سطوح کمتر آلوده، استفاده از برس‌ها و فرچه‌ها می‌تواند مؤثر باشد. این روش کم خطرتر است و به سطح آسیب نمی‌رساند. مهم است که پس از استفاده از برس، سطح را به خوبی با آب تمیز کنید. فرچه کشیدن روی سطح آجر باعث رفع شوره های سطحی که هنور محکم نشده اند می‌شود.

رفع شوره دیوار با کلر

استفاده از محلول کلر برای از بین بردن شوره آجر نما

ترکیب مساوی آب و سفید کننده کلر برای رفع شوره، کپک و قارچ سطح آجر نما روشی کاربردی است اما باید به درستی استفاده شود تا از آسیب رسیدن به آجر جلوگیری شود، پس از اسپری کردن خیلی سریع با آب شست و شو داده شود. این روش گرانتری است نسبت به سایر روش های رفع شوره نمای آجری.

 • مخلوط را در یک سمپاش باغچه بریزید.
 • محلول را روی آجر اسپری کنید، از بالای دیوار شروع کنید و به سمت پایین حرکت کنید.
 • اجازه دهید سفید کننده به اندازه کافی بماند تا روی لکه ها کار کند، اما نه آنقدر که خشک شود. اگر سفید کننده شروع به خشک شدن کرد، می توانید مقدار کمی آب روی محل اسپری کنید.
 • قسمت کوچکی از دیوار را بشویید تا ببینید آیا محلول به خوبی کثیفی ها را تمیز می‌کند یا خیر.
 • برای آجرهایی که به شدت لکه‌دار هستند، می‌توانید دسته جارو یا برس را به مقداری محلول تمیز کننده آجر آغشته کنید و تمیز کنید.
محلول شوره بر آجر

استفاده از محلول شوره بر آجر

محلول شوره بر آجر نما یکی از بهترین و مطمعن ‌ترین روش های تمیز کردن شوره از روی نمای آجریست. محلول رفع شوره آجر نما را می‌توانید از واحد فروشگاه آجر ترنج تهیه نمایید.

جلوگیری از شوره زدن مجدد دیوار

کاهش رطوبت: اطمینان حاصل کنید که ساختمان دارای زهکشی مناسب و محافظت در برابر رطوبت است.

پوشش‌های آبگریز: استفاده از پوشش‌های آبگریز می‌تواند به محافظت از سطح آجر در برابر نفوذ آب کمک کند.

 نگهداری مداوم: بررسی منظم نمای ساختمان برای شناسایی و رفع نقاطی که ممکن است به آب اجازه نفوذ بدهند.

با اجرای این روش‌ها، می‌توانید به مرور زمان از شوره‌زدن سطح آجر جلوگیری کنید و طول عمر و زیبایی نمای ساختمان خود را حفظ نمایید.

چه نوع آجر نمایی شوره می زند؟

برای انتخاب آجر نما با کیفیت بالا که در برابر سفیدک مقاوم است، توصیه می‌شود به دنبال آجرهایی با ویژگی‌های زیر باشید.

 1. آجر پرسی با کیفیت بالا: این آجرها با فشار و حرارت زیاد تولید می‌شوند و جذب آب کمتری دارند، که این امر به مقاومت در برابر رطوبت و سفیدک کمک می‌کند.
 2. آجر های لعابدار: آجرهای لعابدار با پوشش‌های مخصوصی تولید می‌شوند که از نفوذ آب جلوگیری کرده و از تشکیل سفیدک روی سطح آجر ممانعت می‌کنند.
 3. استانداردهای کیفیت: اطمینان حاصل کنید که آجرها استانداردهای کیفیت مربوط به مقاومت در برابر سفیدک را دارند. این استانداردها معمولاً در مشخصات فنی آجرها ذکر شده‌اند.
 4. مشاوره با کارشناسان: مشورت با معماران یا مهندسان ساختمانی می‌تواند در انتخاب آجر مناسب برای شرایط خاص آب و هوایی و محیطی منطقه شما بسیار مفید باشد.

راه های مقابله و پیشگیری از شوره آجر چیست؟

شوره زدن یا تشکیل  نمک بر روی سطح آجر نما می‌تواند یک مشکل اساسی برای ساختمان‌ها باشد. که از زیبایی نما کم می کند،  این پدیده عمدتاً به دلیل وجود رطوبت در مصالح ساختمانی رخ می‌دهد.

 • وجود نمک‌ها در مواد اولیه: نمک‌های محلول در آب موجود در مصالح ساختمانی مانند آجر، ملات، و بتن می‌توانند به سطح خارجی حرکت کنند و با تبخیر آب، کریستال‌های نمک تشکیل دهند.
 • نفوذ آب: ورود آب به درون ساختمان از طریق بارندگی، آبیاری، یا رطوبت بالا می‌تواند باعث حل شدن نمک‌های موجود در مصالح شود و به این ترتیب نمک به سطوح خارجی منتقل شود.
 • کیفیت مصالح: استفاده از مصالح با کیفیت پایین یا نامناسب که حاوی مقادیر بالای نمک هستند می‌تواند احتمال شوره زدگی را افزایش دهد.
 • میزان جذب آب آجر: آجرهای با قابلیت جذب آب بالا مستعد به شوره زدن هستند.
 • عدم وجود موانع آب‌بندی: نبود لایه‌های محافظ مانند آب‌بندی‌های مناسب می‌تواند به راحتی اجازه دهد رطوبت و نمک‌ها به سطوح خارجی نفوذ کنند.

راه های جلوگیری از شوره آجر نما

 • آبگریز کردن نما با استفاده از مواد پوششی.
 • جلوگیری از نفوذ رطوبت به درون مصالح و دیوارها.
 • استفاده نکردن بیش از حد از آب برای تهیه دوغاب ملات.

از این رو نکات مهمی در این باره قابل اشاره است که باید به آن اشاره شود، استفاده بیش از حد آب در تهیه دوغاب ملات می‌تواند چندین مشکل ایجاد کند که مهم‌ترین آن‌ها تشکیل شوره و کپک بر روی نمای آجر است. این اتفاقات بر اساس چندین عامل زیر رخ می‌دهد:

 1. استفاده بیش از حد آب: وقتی آب اضافی در دوغاب وجود داشته باشد، این آب اضافی باید از داخل ملات تبخیر شود. در حین این فرآیند، آب می‌تواند مواد معدنی محلول مانند نمک‌ها را به سطح آجر بکشاند. هنگامی که آب تبخیر می‌شود، نمک‌ها بر روی سطح باقی می‌مانند و شکل گیری شوره یا بلوم نمکی را ایجاد می‌کنند.
 2. تهویه نامناسب: عدم وجود تهویه مناسب می‌تواند موجب تجمع رطوبت در نما شود، که این شرایط محیطی ایده‌آلی برای رشد کپک و مواد قارچی فراهم می‌کند.
 3. دما و رطوبت بالا: این شرایط به ویژه در مناطق گرم و مرطوب، رشد کپک را تسهیل می‌کند. کپک‌ها در شرایط مرطوب و گرم به خوبی رشد می‌کنند و می‌توانند بر روی سطوح آجری نمایان شوند.

سوالات متداول

01چگونه می‌توان از شوره زدن آجر نما جلوگیری کرد؟
برای جلوگیری از شوره زدن آجر نما، می‌توانید از مواد ضد شوره که به سطح آجر اعمال می‌شود، استفاده کنید. همچنین انتخاب آجرهایی با کیفیت بالا که در فرآیند تولید کنترل شده‌اند، می‌تواند کمک کننده باشد. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره، با کارشناسان شرکت آجر ترنج تماس بگیرید.
02آیا آجرهای نما به مراقبت و نگهداری خاصی نیاز دارند؟
بله، برای حفظ زیبایی و دوام آجرهای نما، پیشنهاد می‌شود به طور دوره‌ای آنها را تمیز کرده و از مواد محافظ سطح آجر استفاده کنید. این کار می‌تواند به جلوگیری از نفوذ آب و ایجاد شوره کمک کند. برای راهنمایی دقیق‌تر، می‌توانید با تیم پشتیبانی ما در ارتباط باشید.
پرسش و پاسخ
پاسخ دیدگاهتان توسط کارشناسان آجر ترنج، برایتان پیامک می‌شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *