مزایا و معایب شغل ساخت و ساز

4.5 / 5. تعداد رای: 8

مزایا و معایب شغل ساخت و ساز در ایران

کسب درآمد بالا و دستیابی به امکانات مدرن، از جمله مزایای شغل ساخت و ساز در ایران هستند. اما این شغل با چالش‌ها و معایبی نظیر کلاهبرداری و استفاده از مصالح نامرغوب نیز مواجه است. برای آشنایی بیشتر با راهکارها و نکات کلیدی، مقاله ما را بخوانید.

اگر شما نیز قصد فعالیت در عرصه ساخت و ساز را دارید، با مقاله مزایا و معایب شغل ساخت و ساز در وب سایت آجر ترنج همراه باشید، تا به درک درستی در این زمینه برسید و نکات جالبی را بدانید.

همانطور که می‌دانید، بازار سرمایه‌گذاری در ساخت و ساز یکی از پرسودترین و مطمئن‌ترین بازارها ر ایران است؛ سرمایه‌گذاری درست در این صنعت می‌تواند سود خوبی به همراه داشته باشد.

مزایا و معایب شغل ساخت و ساز

در ادامه جدول‌هایی را آورده‌ایم که به طور مجزا به بررسی مزایا و معایب شغل ساخت و ساز می‌پردازند و راهکارهایی برای بهبود و مدیریت این موارد را نیز ارائه می‌دهند.

مزایای شغل ساخت و ساز در ایران

مزایاتوضیحاتراه‌حل‌های پیشنهادی
افزایش سرمایهسرمایه‌گذاری در ساخت و ساز می‌تواند بازدهی بالایی داشته باشد.انتخاب پروژه‌های با پتانسیل بالا و بررسی دقیق بازار
استحکام بنابا استفاده از مصالح و تکنیک‌های نوین، استحکام بنا افزایش می‌یابد.استفاده از مصالح با کیفیت و فناوری‌های جدید در ساخت
دسترسی به امکانات مدرنساخت و سازهای جدید اغلب با امکانات مدرن‌تری همراه هستند.طراحی مطابق با استانداردهای روز دنیا
فروش راحتساختمان‌های نوساز و مدرن به راحتی به فروش می‌رسند.بازاریابی مؤثر و استفاده از امکانات فروش آنلاین

معایب شغل ساخت و ساز در ایران

معایبتوضیحاتراه‌حل‌های پیشنهادی
امکان کلاهبرداریدر بخش ساخت و ساز، مواردی از کلاهبرداری در خرید مصالح یا قراردادها وجود دارد.انجام بررسی‌های دقیق قبل از عقد قرارداد و خرید مصالح
عدم تحویل به موقعگاهی اوقات پروژه‌ها با تأخیر زیاد تحویل داده می‌شوند.برنامه‌ریزی دقیق و مدیریت پروژه‌ها به شکل حرفه‌ای
استفاده از مصالح بی‌کیفیتاستفاده از مصالح نامرغوب می‌تواند آینده‌ی ساختمان را به خطر اندازد.تضمین کیفیت مصالح و انجام آزمایش‌های کیفی
آسیب‌های جانی و مالیحوادث و آسیب‌های جانی ممکن است در حین ساخت و ساز رخ دهد.اجرای دقیق اقدامات ایمنی و بیمه‌ی کارگران و پروژه
مزایا و معایب ساخت و ساز در ایران

مزایا و معایب ساخت و ساز در ایران چیست؟

همانطور که بیان شد، هر صنعتی مزایا و معایبی دارد و ساخت و ساز نیز از این قاعده مستثنی نیست. با این حال، با اجرای درست، می‌توان خطرات و زیان‌ها را به حداقل رساند.

ساخت و ساز سنتی و مدرن تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند و البته معایب آن‌ها نیز متفاوت است. در ادامه به برخی از مزایای ساخت و ساز اشاره می‌کنیم:

 • افزایش سرمایه
 • افزایش استحکام بنا و نوسازی
 • دسترسی به امکانات مدرن و بروز
 • فروش راحت

معایب ساخت و ساز در ایران

معایب ساختمان‌ سازی در ایران مشابه دیگر کشورها است و شامل مواردی مانند:

 • امکان وجود کلاهبرداری‌های مختلف در زمینه ملک، خرید مصالح و قراردادهای پیمانکاری
 • عدم تحویل به موقع ساختمان و تاخیر زیاد
 • استفاده از مصالح بی‌کیفیت که موجب بروز خسارات در آینده می‌شود.
 • آسیب‌های جانی و مالی که در طول فرآیند ساخت و ساز رخ می‌دهد.

برای جلوگیری از ضررهای ناشی از ساخت و ساز، بهتر است پیش از شروع، تمامی ساختمان و کارکنان بیمه شوند.

اجزای مختلف ساختمان و مصالح مورد استفاده

هر ساختمان با استفاده از مصالحی مانند سنگ، بتن، آهن، آجر، میلگرد، فولاد، ورق های آهنی، لوله و داربست و غیره ساخته می‌شود و می‌تواند کاربری‌های مختلفی مانند مسکونی، اداری و تجاری داشته باشد.

درواقع ساختمان هایی که با ارتفاع 28 متر و بیشتر از 7 طبقه باشد ساختمان های بلند مرتبه نامیده می شود.

برای بهره‌برداری حداکثری از ساخت و ساز، باید مراحل مختلف ساختمان‌سازی با دقت و مطابق با اصول مهندسی صورت گیرد.

بیشتر بخوانید: مراحل کامل ساختمان سازی را از لینک زیر ببینید.

ساختمان سازی
مراحل ساخت و ساز

مراحل ساخت و ساز

 1. انتخاب بهترین زمین با موقعیت مناسب و نقشه‌کشی
 2. خاکبرداری و گودبرداری
 3. پی سازی و بتن ریزی
 4. قالب‌بندی
 5. اجرای اسکلت اصلی
 6. دیوارچینی
 7. شیب بندی و عایق کاری در اجرای سقف
 8. سیم کشی و لوله کاری و اجرای تاسیسات
 9. نازک کاری و گچ‌کاری
 10. کف‌سازی و آب‌بندی
 11. کاشی‌کاری
 12. اجرای نما

انتخاب بهترین زمین با موقعیت مناسب و طراحی نقشه ساختمان

انتخاب زمین مناسب برای ساخت و ساز از اهمیت بسیاری برخوردار است اما مهم‌ترین قسمت، پیاده‌سازی نقشه‌ی ساختمان است که در آن جزئیاتی مانند متراژ، تعداد طبقات و اتاق‌ها مشخص می‌شود.

پیش از شروع کار، نقشه‌ها و مدارک باید به شهرداری تحویل داده شوند تا مجوز ساخت دریافت گردد.

گودبرداری

اهمیت این مرحله به این دلیل است که اگر به درستی انجام شود، به مزایای ساختمان‌سازی افزوده می‌شود. عمق گودبرداری بر اساس بار وارد بر ساختمان و تعداد طبقات تعیین می‌گردد.

تنها یک مهندس سازه می‌تواند گودبرداری را به شیوه‌ای صحیح انجام دهد. اگر این کار به درستی انجام نشود، می‌تواند خطرات زیادی را برای ساکنان و خیابان‌های اطراف ایجاد کند.

ریختن بتن

در این مرحله، بتن به ضخامت تقریباً ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر ریخته می‌شود تا بار وارد بر بنا را تحمل کند و از نشست سازه جلوگیری کند. پس از بتن‌ریزی، با استفاده از میلگردها، پی ساختمان آرماتوربندی می‌گردد. این قسمت باید با دقت انجام شود تا ایمنی ساختمان تامین گردد.

قالب‌بندی

پس از گودبرداری و بتن‌ریزی، مرحله قالب‌بندی و مجدداً بتن‌ریزی اجرا می‌گردد. برای قالب‌بندی می‌توان از قالب‌های چوبی استفاده کرد و باید قالب‌ها را چرب کرد تا بتن به آن‌ها نچسبد. قالب‌ها باید تا زمان خشک شدن بتن کاملاً ثابت باقی بمانند تا استحکام ساختمان به درستی اجرا شود.

اسکلت اصلی

در ساخت و ساز، اسکلت ساختمان می‌تواند از بتن یا فلز باشد که هر دو مقاومت خوبی دارند. تفاوت عمده‌ی این دو در هزینه‌های اولیه و اجرایی آن‌ها است.

اسکلت فلزی به دلیل قیمت بالاتر آهن، هزینه بیشتری دارد. برای شروع ساخت اسکلت، باید از ستون‌های میانی استفاده شود.

دیوارچینی

این مرحله معمولاً با آجرهای پیش‌ساخته اجرا می‌شود. این دیوارها از استحکام و قدرت عایق‌بندی صوتی و حرارتی بالاتری برخوردار هستند و به لحاظ اقتصادی و زیست‌محیطی نیز مزایای بیشتری دارند. این مرحله آخرین مرحله‌ی کار سنگین و سفت‌کاری در ساخت و ساز است که پس از آن مراحل نازک‌کاری آغاز می‌شود.

مرحله نهایی، مرحله دیوار چینی است، در ابتدا برای تراز کردن دیوارها از شمشه استفاده می‌شود و این کار باعث می‌شود که ارتفاع بلندترین و کوتاه‌ترین قسمت دیوارها یکسان شود و سپس با گچ و ماله صاف می‌شوند.

شیب بندی و عایق کاری در اجرای سقف

در صنعت ساخت و ساز، اجرای سقف با کیفیت بالا  که امنیت ساکنین ساختمان را تامین کند امری مهم و ضروری است. و جزء مهم در اجرای سقف‌ها شامل  شیب بندی و عایق‌کاری می‌شود که هر دو نقش مهمی در عملکرد کلی ساختمان دارند.

شیب‌بندی سقف به طراحی زاویه‌دار سقف برای عبور جریان آب باران و آب‌های جمع‌آوری شده بر روی سقف اشاره دارد. این امر برای جلوگیری از تجمع آب و کم کردن خسارت های ناشی از نفوذ آب به داخل ساختمان امری مهم است. در مناطقی که میزان بارندگی بالا است، شیب‌بندی سقف باید به دقت طراحی شود تا اطمینان حاصل شود که آب به درستی از روی سقف هدایت و دور ریخته می‌شود.

عایق‌کاری سقف به منظور بهبود کارایی انرژی ساختمان و کاهش هزینه‌های گرمایشی و سرمایشی انجام می‌شود. عایق‌ها مانع از دست رفتن گرما در زمستان و ورود گرما به داخل ساختمان در تابستان می‌شوند.

سیم کشی و لوله کاری و اجرای تاسیسات

سیم کشی، لوله کاری و اجرای تاسیسات، اجزای اساسی در ساخت و ساز و نگهداری ساختمان‌ها هستند که نقش کلیدی در تأمین راحتی و کارآمدی فضاهای زندگی و کاری دارند. سیم‌کشی شامل برقراری شبکه‌های الکتریکی است که برای تأمین برق ایمن و مفید در ساختمان‌ها ضروری می‌باشد. لوله‌کاری نیز به مراحل نصب لوله‌ها برای توزیع آب و دفع فاضلاب اشاره دارد، که بهداشت و دسترسی به آب تمیز را تضمین می‌کند. علاوه بر این، اجرای تاسیسات می‌تواند شامل نصب سیستم‌های گرمایشی، تهویه، و تبرید باشد که برای ایجاد شرایط آسایش مطلوب در محیط‌های داخلی ساختمان حیاتی است. این فرآیندها باید توسط متخصصان مجرب انجام شوند تا استانداردهای ایمنی رعایت شده و بهترین کارایی را داشته باشند.

نازک کاری و گچ کاری

نازک‌کاری و گچ‌کاری مراحل تکمیلی ساختمان هستند که به زیباسازی و استحکام داخلی کمک می‌کنند. گچ‌کاری دیوارها و سقف‌ها را صاف و یکدست می‌کند، زمینه‌ساز رنگ و کاغذ دیواری شده و به عایق‌بندی کمک می‌کند. نازک‌کاری شامل نصب کاشی و سرامیک است که زیبایی و دوام بیشتری به فضا می‌افزاید. این کارها نیاز به دقت و مهارت دارند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

کف‌سازی، آب‌بندی

ابتدا کف ساختمان با ملات پوشیده می‌شود. پس از خشک شدن کف‌سازی، بر اساس سلیقه با موزاییک، کاشی و غیره کف تکمیل می‌شود و سپس جهت اطمینان از استحکام آب‌بندی می‌شود.

کاشی‌کاری

اگر نیاز به کاشی‌کاری دیوارها باشد، دیوارها با شاقول تراز شده و پس از خشک شدن، با استفاده از ملات سیمان سفید، دیوارها بندکشی می‌شوند.

اجرای سقف

میزان بودجه‌ای که برای این کار تخصیص داده می‌شود و سلیقه‌ی کارفرما در انتخاب نوع سقف بسیار تاثیرگذار است. سقف ممکن است با گچ‌کاری یا سقف کاذب تکمیل شود و در صورت گچ‌کاری، می‌توان روی آن طرح‌هایی ایجاد کرد.

اجرای نمای ساختمان

اجرای نمای تخصصی و حرفه‌ای در میزان ارزش ساختمان تأثیر دارد؛ زیرا نما جزئی از هویت ساختمان است. نمای ساختمان شامل نمای داخلی و خارجی می‌باشد.

گفتار نهایی

برای ورود به بازار ساخت و ساز، نیاز به سرمایه کافی و دانش و تخصص لازم در این زمینه دارید زیرا ساخت و ساز صنعتی با پیچیدگی‌های خاص خود است. ساختمان‌ها و منازل باید برای تمامی افراد مکانی ایمن و مطمئن باشند و نباید با سهل‌انگاری به مکانی ناامن برای کاربران تبدیل شوند. پیش از شروع پروسه ساخت و ساز، باید به تمام معایب آن فکر کرد تا حداقل مشکلات برای شما به وجود آید.

پرسش و پاسخ (1)
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *